WhatsappTelefon

Rulo Etiket

Rulo etiketler, birçok sektörde ürünlerin birbirinden ayrılmasını sağlayan plastik ya da kâğıt bazlı yardımcılardır. Barkod yazıcılarımızda rulo bobin halinde imal edilen rulo etiketler; ürünlerinizin üretim, son kullanma tarihi, özellikleri, fiyat bilgisi gibi detayları müşterilerinize bildirmede önemli rol oynarlar.

Rulo etiket, kullanım yerlerine göre yapışkanlı kağıt ve plastik bazlı hammaddelerden baskılı ve baskısız olarak rulo halinde üretilen etiketlerdir. Rulo etiketler, taşıyıcı olarak adlandırılan silikonlu yüzeye sahip bir materyal üzerinde sabit halde ruloya sarılı olarak üretilir. Rulo etiketin, rulo halinde olması yüksek adetli etiket kullanımlarında maliyet ve kullanım kolaylığı sağlar. Ayrıca rulo etiket çeşitliliği tabaka etikete göre oldukça fazladır.

Etiket içeriklerinin sabit olduğu durumlarda Rulo etiket üzerinde baskının üretim esnasında yapılması daha kaliteli ve daha uygun sonuçlar verir.

Rulo etiket baskısı için çeşitli özelliklere sahip endürstriyel baskı makinaları kullanılmaktadır. Rulo etiketin, üretilecek adedi ve etiket üzerindeki baskı özelliğine göre hangi baskı makinasında üretilmesinin daha uygun olacağına karar verilir. Düşük adetli rulo etiket üretimlerinde digital baskı makinaları maliyet ve hız avantajı sağlarken, yüksek adetlerde flekso ve letterpres baskı makinaları tercih edilmektedir.

Rulo etiket üzerindeki bilgilerin değişken olduğu durumlarda, üretim sonrası kullanım esnasında barkod yazıcılar kullanılarak rulo etiketler üzerine baskı yapılabilir. Barkod yazıcının ve rulo etiketlerin özelliğine bağlı olarak baskılı ve baskısız rulo etiketleri yazdırılabilir.

Rulo etiket üretimi, kullanım alanına göre kendinden yapışkanlı kağıt ve plastik özel hammaddelerden, baskılı veya baskısız olarak özel ölçülerde müşteri ihtiyacına uygun rulo halinde üretilmesidir. Baskılı rulo etiketlerin üretim süreci, grafik onayından sonra baskı tekniğine bağlı olarak değişmektedir. Digital rulo etiket baskısında üretim için herhangi bir film ve klişe ihtiyaç olmadığı için az adetli siparişlerde üretim süreci daha hızlıdır.  flekso ve letterpres rulo etiket baskı makinalarında ise grafik çalışmalarında yapılan renk ayrımlarına göre film ve klişe kullanılarak baskı yapılır. Baskılı veya baskısız olarak üretilen rulo etiketlerin baskı makinalarında veya baskı sonrası sonlandırma makinalarında, önceden hazırlanmış özel ölçü ve şekillerdeki bıçaklar ile kesimleri yapılır. Rulo etiketle üretildikten sonra, kalite kontrol ve sarım makinalarında müşterinin talebine uygun rulo ölçü ve adetlerinde sarılarak rulo halinde sevkiyata hazır hale gelir.

Rulo Etiket Çeşitleri, kağıt ve plastik bazlı etiketler olmak üzere iki ana gruba ayrılabilir. Bununla birlikte rulo etiketler, kullanıldığı sektör, yapışkan özelliği ve baskı  görseline bağlı olarak birçok çeşide ayrılır. Ürünün saklama koşulları, pazarlama süreci, ambalaj özelliği vb. değişkenlere bağlı olarak birçok çeşidi bulunmaktadır.  Örneğin su ve nem gibi dış etmenlere maruz ürünlerin ambalajlarında plastik bazlı rulo etiketler tercih edilmelidir. Özellikle seri üretimde oldukça yoğun olarak kullanılan Rulo Etiketlerde hemen hemen her sektöre uygun etiket çözümleri geliştirilmiştir.

Rulo etiketler, gıda ürünleri, kozmetik ürünler, sağlık ürünleri, otomotiv yedek parça, kimyasal ürünler ve lojistik sektörleri başta olmak üzere birçok sektörde yoğun olarak kullanılmaktadır. Özellikle yüksek adetli üretimlerde, ambalaj üzerinde kullanılan rulo etiketler üretim sürecinin vazgeçilmez bir parçası haline gelmektedir. Üretim sürecinin aksamaması için uygun hammadde ve kaliteli bir baskı ile üretilmiş rulo etiketler oldukça önemlidir.

Rulo etiketler, gıda ürünleri, kozmetik ürünler, sağlık ürünleri, otomotiv yedek parça, kimyasal ürünler ve lojistik sektörleri başta olmak üzere birçok sektörde yoğun olarak kullanılmaktadır. Özellikle yüksek adetli üretimlerde, ambalaj üzerinde kullanılan rulo etiketler üretim sürecinin vazgeçilmez bir parçası haline gelmektedir. Üretim sürecinin aksamaması için uygun hammadde ve kaliteli bir baskı ile üretilmiş rulo etiketler oldukça önemlidir.

Rulo etiket fiyatları, etiket hammaddesinin çeşidi, etiket ölçüleri, sipariş miktarı ve baskı renk sayısına göre değişmektedir. Rulo etiket adedine göre doğru baskı tekniği seçimi maliyet ve hız avantajı sağlar. Her seviyedeki sipariş miktarlarına uygun, digital, letterpress ve flekso makine parkurumuz, müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına en uygun çözümü sunabilme olanağı sağlar. Rulo etiket üretiminde oluşan sabit maliyetler nedeniyle üretim miktar arttıkça  birim fiyatın düşmektedir. Az adetli siparişlerde sabit maliyetleri minimuma indirmek için digital baskı en uygun çözüm olacaktır.